Partio luo kasvupolun osallistujasta johtajaksi
Monille vapaaehtoistyö voi olla vieras asia, mutta partiossa se on arkipäivää. Vastuun kantamista opetellaan jo pienestä pitäen. Hämeen partiopiiri järjesti kesän suurimman partioleirin, joka rakentui vapaaehtoisten voimin.
Vapaaehtoistyö
Vastuunottoa opetellaan partiossa vähitellen
Kaikki alkaa osallistumisesta. Viikoittaisissa kokoontumisissa, retkillä ja leireillä opitaan uusia taitoja jo pidempään toiminnassa mukana olleilta. Vähitellen nuori saa enemmän vastuuta esimerkiksi auttamalla ryhmän johtamisessa tai suunnittelemalla ohjelmaa yhteisille retkille niin, että myös omalle ohjelmalle jää aikaa.
Vastuu kasvaa pienin askelin ja nuoren omilla ehdoilla. Tärkeää on, että nuorelle annetaan mahdollisuus omaan ideointiin. Täydellisyyttä ei odoteta, vaan tilaa annetaan myös virheille. Näin nuori huomaa oman panoksensa merkityksen osana yhteisöä.
Kasvupolkua tukee partiossa tapa oppia yhdessä tekemällä.
Kasvupolku näkyi Hämeen Partiopiirin järjestämällä Ilves26-leirillä, joka rakennettiin vapaaehtoisten voimin. Moni leirin vapaaehtoisista oli nuoria, joille leiri tarjosi uudenlaisen näkökulman vapaaehtoisena toimimiseen. Ilveksellä nuoret työskentelivät monenlaisissa tehtävissä niin, että aikaa jäi myös omalle ohjelmalle ja vapaa-ajalle.
Vastuun kanssa ei jätetä yksin
Kasvupolkua tukee partiossa tapa oppia yhdessä tekemällä. Kehittymistä tuetaan antamalla apua ja kannustamalla yrittämään uudelleen.
Kun nuorelle annetaan vastuuta, on tärkeää, ettei hän jää sen kanssa yksin. Partiossa ympärillä on yhteisö, johon voi tukeutua. Pidempään mukana olleet tekijät auttavat tehtävissä, eikä kaikkea tarvitse aloittaa puhtaalta pöydältä. Myös pidempään toimineet vapaaehtoiset oppivat usein jotain uutta tai näkevät asioita uudesta näkökulmasta työskennellessään nuorten kanssa.
Hommia tehdään yhdessä ystävien kanssa, jolloin tekeminen tuntuu mielekkäämmältä eikä vastuu kasva liian suureksi.

Kasvupolku konkretisoitui Ilveksellä
Ilves26-leiri rakennettiin vapaaehtoisten voimin, ja sille osallistui noin 3700 partiolaista. Leirin suunnittelussa, rakentamisessa ja ylläpitämisessä oli mukana sekä pidempään toimineita vapaaehtoisia että paljon nuoria. Yli 18-vuotiaita vapaaehtoisia leirillä oli liki 1000. Lisäksi 480 alle 18-vuotiasta nuorta toimi vapaaehtoistehtävissä puolet leirilläoloajastaan. Leirillä nuorten panos näkyi jokapäiväisessä leiriarjessa.
Partiossa tehtäviä ei tarvitse aloittaa puhtaalta pöydältä.
Nuoret pääsivät harjoittelemaan ja tutustumaan uudenlaisiin tehtäviin, joita ei välttämättä pääse tekemään muualla kuin leireillä. Ilveksellä nuoret työskentelivät laajasti erilaisissa tehtävissä, kuten keittiössä, viestinnässä ja ohjelmalaaksoissa, sekä jopa leirin omassa palokunnassa.
Erityisen hienoa leirillä oli nähdä, kuinka nuoret nauttivat mahdollisuudesta kantaa vastuuta ja auttaa leiriarjen pyörittämisessä. Vapaaehtoistyön ei tarvitse olla pelkkää suorittamista. Sen kuuluu olla myös mielekästä, yhteisöllistä ja palkitsevaa sekä antaa nuorelle kokemus siitä, että omalla tekemisellä on merkitystä.
Lue lisää: